Czy każdy remont musi być uciążliwy? O tym jak wygląda remont domu inteligentnego

utworzone przez | 03/04/2024 | Artykuły

Czy remont domu inteligentnego różni się od remontu w domu z klasycznymi instalacjami? Oczywiście. W swoich dywagacjach pominę kwestie zmiany umeblowania, kolorów ścian, etc. Skupię się tu na aspekcie, który najbardziej mnie interesuje – instalacjach. I nie mówię tu o instalacji elektrycznej, ale również wielu instalacjach towarzyszących – instalacje sterowania temperaturą (grzejniki i klimatyzatory), zacienieniem (rolety), muzyką (multiroom), etc.

Zmiana przeznaczenia pomieszczenia w standardowym, dobrze znanym wszystkim domu, a remont pomieszczenia w budynku inteligentnym to dwa różne podejścia zależne od osobistych preferencji i potrzeb inwestorów. Najważniejsze różnice dzielimy na kilka kategorii.

Zakres prac remontowych w domu inteligentnym

Zależnie od zakresu i zaawansowania prac najprostszy podział to:

  1. Modernizacja instalacji
    Modernizacja może obejmować odświeżenie wyglądu, naprawy, wymianę opraw oświetleniowych. Zazwyczaj nie wymaga wymiany, ani rozbudowy okablowania, więc pozostaje “czystym” remontem. Starsze, zmęczone życiem sensory KNX, jak przyciski ścienne, czujniki CO, CO2, czy sufitowe czujniki ruchu i obecności możemy wymienić 1 do 1 na nowe i zaprogramować do nowych zadań na kolejne 20, a nawet 30 lat pracy. Z kolei moduły wykonawcze jak aktory załączające oświetlenie można w prosty sposób wymienić w rozdzielnicy na nowsze aktory ściemniające tym samym zyskując nowe możliwości sterowania na wiele wyższym poziomie komfortu.
  2. Zmiana przeznaczenia pomieszczenia 
    Bardziej zaawansowana, ale nie zawsze wymaga wymiany sensorów. Siłą instalacji inteligentnych jest uniwersalność zastosowania tych samych przycisków i czujników do różnych zadań. Jeden przycisk może być wykorzystany na różne sposoby i zamiast oświetlenia i rolet zacząć obsługiwać np. scenariusze sterowania. To może obejmować integrację wielu podsystemów, takich jak oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja, bezpieczeństwo, muzyka, żaluzje, zarządzanie energią i inne.
Rozdzielnica Eaton z KNX Schneider w trakcie budowy
Rozdzielnica w trakcie budowy

Technologia

Instalacje w klasycznych domach zbudowane są na wielu niezależnych okablowaniach, wielu wewnętrznych rozwiązaniach własnych poszczególnych producentów. Wybrany bezprzewodowy regulator temperatury steruje wyłącznie głowicami tego samego producenta. Pilot do żaluzji steruje wyłącznie żaluzjami z roczników od roku X do roku Y. To samo co możemy dziś obserwować z telewizorami, które mają coraz nowsze oprogramowanie i z czasem zmuszają do zastąpienia nowym urządzeniem obserwujemy również na rynku instalacyjnym. Sęk w tym, że od instalacji oczekujemy nie 5, a 20 lat pracy. Chcemy też, żeby w instalacji można było wymienić zużytą część, a nie wymieniać wszystkie jej elementy naraz.

W tym właśnie zakresie możemy obserwować największe różnice w remontach i naprawach. Instalacje domów inteligentnych skupiają się na zastosowaniu technologii otwartych, wspieranych przez wielu producentów i utrzymywanych przez wiele lat. Kiedy regulator sterujący klimatyzatorem odmówi posłuszeństwa, wymieniamy wyłącznie ten regulator

Koszty

Temat delikatny, ale wbrew pozorom często również na korzyść domów ze zintegrowaną automatyką sterowania. Mimo, że budowa systemu od zera kosztuje zazwyczaj więcej niż klasycznych instalacji, po jakimś czasie system zaczyna się zwracać. System KNX można traktować jako inwestycję w przyszłość. Ustandaryzowane protokoły komunikacyjne sprawiają, że mimo upływu czasu nadal mamy na co wymienić uszkodzone urządzenia, nadal możemy rozbudowywać system bez modernizacji całej instalacji po kolei. Sam fakt, że nie trzeba przebudowywać okablowania pod potrzeby nowych systemów sprawia, że koszty znacznie maleją.

Infografika - gospodarka w obiegu zamkniętym
  1. Koszty finansowe
    • Remont domu klasycznego może być tańszy, ale to zależy od zakresu prac.
    • Remont domu inteligentnego może być droższy ze względu na koszty technologii i instalacji.
  2. Koszty ekologiczne
    • Remont domu klasycznego może uwzględniać tradycyjne materiały, które nie zawsze są przyjazne dla środowiska. Wiele materiałów i instalacji należy wymienić w trakcie modernizacji obiektu.
    • Remont domu inteligentnego zazwyczaj jest bardziej ekologiczny, szczególnie jeśli wykorzystuje się inteligentne rozwiązania energooszczędne, wykorzystuje zamontowane już wcześniej urządzenia sensorowe i wykonawcze do nowych zadań i pomija proces układania nowego okablowania.

Podsumowując, remont domu inteligentnego to bardziej zaawansowane podejście, które łączy tradycyjne prace remontowe z nowoczesnymi technologiami, które nie wymagają wymiany, a jedynie przeprogramowania. Wybór zawsze leży w gestii właściciela inwestora, a także celu modernizacji i budżetu. Stosując nowe technologie w budynkach bardzo często jesteśmy w stanie minimalizować straty i planować życie naszych obiektów zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego.