Mam 2 samochody elektryczne. Ile potrzebuję ładowarek?

Wiele osób zastanawia się przy zakupie drugiego samochodu elektrycznego, czy potrzebuje drugiej ładowarki. Skoro masz 2 samochody elektryczne to nasuwa się pytanie czy potrzebujesz też dwóch ładowarek. Odpowiedź zacznę od mojego ulubionego sformułowania: “to zależy” i na to samo pytanie mogę odpowiedzieć n kilka sposobów. Najważniejsze to odpowiedzieć sobie jak i gdzie używamy tych aut i jakie dystanse pokonujemy “na prądzie”.

Scenariusz 1: 2 nieduże samochody elektryczne na jazdę wokół komina

Front ładowarki EVlink Home 11kW z przewodem

Jeśli pracujesz z domu lub niedaleko miejsca zamieszkania i pokonujesz dziennie nie więcej niż 100km – raczej nie potrzebujesz inwestować w 2 stacje ładowania. Powinna wystarczyć Ci jedna stacja AC np. 11kW, która co drugą noc naładuje Ci jeden samochód. W weekendy najprawdopodobniej korzystasz z jednego, większego samochodu, więc cały czas masz pewność, że jeden z pojazdów jest zawsze naładowany nawet w sytuacjach podbramkowych.

Jeżeli jednak cenisz wygodę i nie chcesz zastanawiać się, które auto było ostatnio ładowane – zainwestuj w drugą ładowarkę.

Scenariusz 2: 2 samochody elektryczne na dalsze dojazdy

EVB3S07N4A

Jeśli pracujesz w większej odległości od domu i każdego dnia prowadzisz auto na odległościach rzędu 150km i więcej – wato, żebyś zastanowił się na 2 stacjami ładowania. W tym momencie zapraszam do kontaktu, żeby ustalić dokładnie potrzeby użytkowników i możliwości domowej instalacji elektrycznej, ale zarysowując temat mamy 2 opcje:

  • 2 ekonomiczne, małe stacje jednofazowe 3,7kW lub 7,4kW
  • 2 współpracujące ze sobą stacje 11kW balansujące między sobą mocą ładowania

Scenariusz 3: samochód po mieście i samochód na dalekie wypady

EVB3S07N4A

Jeśli pracujesz z domu, ale masz pracę, która wymaga niespodziewanych wypadków na duże odległości – docenisz gotowość pojazdu do szybkich wyjazdów w trasę. Nie będziesz musiał przesadnie planować ładowania, przestawiać aut, etc. Podobnie jak wyżej, sugeruję kontakt z osobą, która policzy i sprawdzi możliwości lokalnej instalacji, ale wstępnie podsuwam 2 opcje:

  • 2 ekonomiczne, małe stacje jednofazowe 3,7kW lub 7,4kW
  • 2 współpracujące ze sobą stacje 22kW balansujące między sobą mocą ładowania

Podsumowanie – czy naprawdę potrzebuję dwóch ładowarek?

Każdy scenariusz jaki rozpatruję w zasadzie mógłby kończyć się stwierdzeniem – nie potrzebujesz dwóch stacji ładowania, żeby używać dwóch samochodów elektrycznych, ale używanie jednej ładowarki nie zawsze jest wygodnym rozwiązaniem. Jeśli masz środki, możliwości techniczne, lubisz komfort i nie lubisz stresu to zainwestuj w 2 stacje. W ten sposób nie tylko zapewnisz sobie wygodne rozwiązanie na teraz, ale też nie będziesz się zastanawiał co zrobić po zmianie sposobu użytkowania samochodów, czy wymianie swojej floty na większe pojazdy.