Co to za wartość “start value brightness sensor external”?

Parametr o nazwie “Start value brightness sensor external” pojawia się w momencie, w którym parametr “Brightness sensor ON” zostanie ustawiony na pozycję “External”.

Oba parametry używane są w sytuacji, w której ustawiamy czy do określenia progu jasności załączenia światła czujnik ma wykorzystać wbudowany sensor natężenia oświetlenia, czy informację z czujnika zewnętrznego. Przydatne jest to w sytuacji, w której np. decyzję o automatycznym załączeniu światła podejmuje się nie na podstawie jasności wewnątrz, a informacji z zewnątrz, np. czujnika zmierzchowego.

Czujnik zewnętrzny wysyła informacje co określony czas lub co określona przyrost odczytywanego natężenia oświetlenia. Informacja pojawia się na magistrali komunikacyjnej zdarzeniowo. W sytuacji, w której czujnik obecności zostałby zrestartowany (z powodu podania napięcia na magistrali, wymuszenia resetu lub po procesie programowania) nie dysponuje on przez jakiś czas żadną informacją na temat faktycznej jasności. Z pomocą przychodzi parametr “Start value brightness sensor external”, który określa jaka wartość jasności odczytywanej jest przyjmowana po starcie czujnika do momentu uzyskania pierwszego odczytu a magistrali KNX.