Na szkoleniu UDT z rąk praktyków można było zapoznać się z wieloma interesującymi spostrzeżeniami, zapoznać się z faktyczną interpretacją przepisów i podejścia do wszelkich kwestii związanych ze stacjami ładowania samochodów elektrycznych. Oceniam to szkolenie jako niezwykle przydatne w poszerzaniu wiedzy budowanej już od wielu lat.
- Podstawowa terminologia, oraz podział stacji ładowania: przedstawienie roli UDT w rozwoju elektromobilności w Polsce, urządzenia do ładowania pojazdów elektrycznych
- Omówienie uwarunkowań prawnych: Ustawa z dn. 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych; Rozporządzenie Ministra Energii z dnia 26 czerwca 2019 r. w sprawie wymagań technicznych dla stacji ładowania i punktów ładowania stanowiących element infrastruktury ładowania drogowego transportu publicznego. Omówienie pozostałych przepisów związanych z elektromobilnością.
- Praktyczne i teoretyczne zagadnienia związane ze zgłoszeniem i odbiorem stacji przez UDT. Wymagania odnośnie dokumentacji stacji i spełnienia przez nie przepisów. Oględziny stacji ładowania.
- Pojęcia podstawowe, układy sieci, porażenie prądem elektrycznym, środki ochrony.
- Stacje ładowania AC – budowa i sposób działania, systemy ładowania, złącza.
- Aparaty elektryczne spotykane przy stacjach ładowania AC – omówienie
- Omówienie zagadnień teoretycznych z zakresu pomiarów elektrycznych – przepisy prawne, normy oraz instrukcje producentów. Przedstawienie mierników, adapterów i urządzeń wykorzystywanych do pomiarów na stacjach ładowania.
Instruktaż z zakresu obsługi. - Zajęcia praktyczne – prezentacja wykonywania prób obciążeniowych, prób funkcjonalnych oraz pomiarów elektrycznych na stacji ładowania przez inspektora z użyciem różnych mierników i adapterów.