Instalacja KNX dla elektryka może wydawać się zbyt wymagająca. System KNX jako zaawansowany system automatyki budynkowej wymaga dużej wiedzy i doświadczenia przy projektowaniu i uruchamianiu instalacji. Taką wiedzę należy ciągle rozwijać, jako że powstają coraz nowsze i lepsze rozwiązania różnych problemów. Implementacja najnowszych rozwiązań często wiąże się ze znajomością języka Lua do pisania skryptów, JavaScript do tworzenia nietypowych efektów wizualnych, umiejętności graficznych do tworzenia ładnych i czytelnych grafik. A co, jeśli można by całą tą wiedzę umieścić w prostym i intuicyjnym narzędziu do projektowania i uruchamiania kompletnego systemu KNX? Istnieje na to odpowiedź. Schneider Electric wyszedł naprzeciw potrzebom elektryków instalatorów tworząc dla nich graficzne narzędzie eConfigure. Dzięki niemu osoba nawet z podstawową wiedzą w zakresie systemów automatyki jest w stanie po krótkim przeszkoleniu świadczyć usługi wdrażania inteligentnych rozwiązań dla klientów końcowych.
Narzędzie eConfigure jako narzędzie KNX zbudowane dla elektryka upraszcza i przyspiesza projektowanie kompletnego systemu KNX. Ze swoim graficznym interfejsem pomaga przy ustalaniu szczegółów instalacji z inwestorem w wygodnej dla niego formie – w widoku powiązań graficznych. Wszystkie elementy znajdujące się na planie budynku wystarczy umieścić na rzucie pomieszczeń w dowolnym miejscu metodą zwyczajnego przeciągnięcia kursora myszy i nadać im parametry pracy, określając tym samym sposób działania poszczególnych urządzeń: aktorów i sensorów. Praca w takiej formie jest wygodniejsza, przyjemniejsza i efektywniejsza szczególnie dla osób ze słabszą znajomością języków obcych. Dodatkowo istnieje możliwość importu gotowych rozwiązań producenta i tworzenia własnych szablonów w celu przyspieszenia pracy. Przy zwielokrotnionej liczbie pokoi z taką samą funkcjonalnością wystarczy skopiować wybrane pomieszczenie, a wszystkie elementy w nim zawarte zostaną automatycznie przekopiowane do kolejnych pokoi.
W czasach wszechogarniającej elektroniki korzystanie z coraz to prostszych i szybszych narzędzi wydaje się być jedynym rozwiązaniem w podążaniu za duchem czasu. Stale rośnie zainteresowanie inteligentnymi rozwiązaniami i potrzeba zwiększania komfortu w życiu codziennym, a co za tym idzie, coraz więcej inwestorów budujących swoje wymarzone domy sięga po rozwiązania Smarthome. Jednak na poziomie planowania instalacji rzadko kto zdaje sobie sprawę jak uciążliwe staje się korzystanie z kilku różnych aplikacji do regulacji ogrzewania, włączania światła czy opuszczania rolet. Taka sytuacja może jedynie odstraszyć użytkownika od inteligentnych rozwiązania. Idea Smarthome niestety mija się wtedy z celem. Zamiast uprościć życie i zwiększyć komfort, powoduje wiele frustracji i poczucie zrezygnowania przy obowiązku ponownego logowania do konkretnej aplikacji, aby opuścić rolety podczas wyjścia z domu.
System KNX jako otwarty i najbardziej rozwinięty system smarthome zawiera w sobie ideologię integracji wszystkich innych „podsystemów”, a to w celu uproszczenia sterowania dowolnym obwodem, ustawiania danej temperatury w poszczególnych pomieszczeniu domu oraz globalnie. Dzięki swojej elastyczności rozwiązania korzystające z wielu podsystemów: jak na przykład automatyczne opuszczanie rolet, aby pomieszczenie nie nagrzewało się w południe, są nie tylko możliwe i proste w implementacji, ale powszechnie praktykowane wśród integratorów systemów KNX. Firma Schneider Electric będąc świadoma istnienia trudności związanych z nauką systemu KNX i jego uruchamiania stworzyła narzędzie eConfigure, które otwiera drzwi do świata smarthome elektrykom, oferując pomoc przy każdym kroku projektowania systemu KNX – automatycznie generuje kompletne rozwiązania i dobiera urządzenia do potrzeb inwestora. Sam proces programowania wszystkich urządzeń został zaprojektowany tak, by prowadzić instalatora systemu krok po kroku poprzez konkretne instrukcje i komendy.
Baza dostępnych urządzeń na bieżąco jest aktualizowana, więc masz pewność, że korzystasz z urządzeń z bieżącej oferty. Dodatkowo każda edycja funkcjonalności urządzeń już na istniejącej instalacji nie wymaga przerabiania całej topologii, potrzebne zmiany zostaną przedstawione graficznie, dzięki czemu użytkownik nie popełni błędu. Dodawanie kolejnych urządzeń również nie będzie kłopotliwe. Wystarczy jedynie przeciągnąć kolejne sensory lub obwody na graficzny plan i zaprogramować nowe urządzenie. Sprawnie i bezboleśnie.