Z czego składa się samochód elektryczny

Z perspektywy firmy zajmującej się sprzedażą i instalowaniem stacji ładowania pojazdów elektrycznych samochód składa się z czterech podstawowych elementów:

 1. Silnik
  Samochód ma od jednego do kilku silników, których łączna moc zamyka się w przedziale od 15 do 200kW, choć niektóre modele mogą osiągać nawet ponad 700kW.
 2. Bateria akumulatorów
  Bateria w samochodzie elektrycznym ma zadanie dostarczyć energię elektryczną na potrzeby silników, układów ogrzewania, oświetlenia i wszelkich innych urządzeń wspomagających współczesnego kierowcę. Ładowanie takiej baterii odbywa się poprzez odzysk energii (np. w trakcie hamowania) oraz po podłączeniu do zewnętrznego źródła energii elektrycznej (najczęściej za pośrednictwem ładowarki samochodowej).
 3. Przekształtnik
  To jest element będący faktyczną ładowarką i jest umieszczony w (niemal) każdym samochodzie elektrycznym. Przekształtnik ma na celu zamianę prądu przemiennego, uzyskanego z sieci elektroenergetycznej, na prąd stały – potrzebny do naładowania akumulatorów.
 4. Gniazdo ładowania
  Samochód elektryczny jest wyposażony w co najmniej jedno gniazdo ładowania, które służy do ładowania z sieci AC. Niektóre modele samochodów mają więcej niż jedno gniazdo, lub gniazda typu Combo pozwalające ładować samochód na szybkich ładowarkach.