Scena i scenariusz to jeden z “elementów” domu inteligentnego, który (jeśli dobrze zaprojektowany) najmocniej wpływa na sposób użytkowania domu. Im dom większy, tym zastosowanie scen jest sensowniejsze – duże domy to bardzo dużo punktów światła, nierzadko przekraczające 100 niezależnych lamp.
Jedno kliknięcie
Sceny potrafią być efektowne, mogą służyć oszczędzaniu, ale przede wszystkim podnoszą komfort użytkowania domu, dzięki gotowym szablonom sterowania wieloma elementami domu na raz. Sceny to zestawy zdarzeń wywoływanych ze wspólnego przycisku – w dzisiejszej nomenklaturze można byłoby użyć słowa szablon. Takie szablony mogą łączyć kilka różnych typów zdarzeń, jak np. zmiana jasności lub barwy oświetlenia razem ze zmianą ustawienia temperatury i poziomu opuszczenia żaluzji, a nawet uruchomienia odpowiedniej playlisty w systemie muzycznym.
Tylko jedno kliknięcie dzieli Cię od uruchomienia małych i dużych scenariuszy działania pomieszczeń lub całego budynku.
Scenariusz Poranek
Poranny scenariusz jest swego rodzaju budzikiem wbudowanym w automatykę naszego domu. Wykorzystując znajomość naturalnego rytmu dobowego organizmu człowieka integrator systemów tak przygotowuje program sterowania, aby rozbudzić Twój organizm tuż przed budzikiem. Wraz ze zbliżającą się porą wstawania stopniowo podnoszą się rolety i rozsuwają zasłony powoli wpuszczając do pomieszczeń coraz więcej naturalnego światła. Jeżeli akurat mamy porę zimową, zamiast naturalnego światła wykorzystamy ściemniacze oświetlenia, które płynnie włączą dedykowane oświetlenie korzystając z możliwości sterowania temperaturą barwową lamp. Nocna temperatura do snu zaczyna powoli się podnosić, a z systemu nagłośnienia płyną spokojne dźwięki. A kiedy już wstaniesz odpali się Twoja ulubiona stacja radiowa.
Scenariusz Wieczór
Wieczorny scenariusz w każdym domu wygląda zupełnie inaczej. Dlatego też klientom proponujemy tu rozwiązanie polegające na pierwszym przygotowaniu sceny wedle zamysłu integratora, ale z zachowaniem możliwości pełnej edycji przez użytkownika domu już z poziomu telefonu komórkowego. Scenariusz wieczorny inaczej wygląda u młodej pary, inaczej u młodych rodziców, jeszcze inaczej w domu z kilku- i nastolatkami. Życie zmienia się i ewoluuje. Dlatego też tak istotne jest, aby zachować tu maksimum elastyczności i pozwolić mieszkańcom na adaptowanie automatyki do naszych potrzeb na bieżąco.
Scenariusz Dobranoc
Scenariusz na dobranoc jest wyjątkowo przydatny kiedy kładziemy się spać i mamy możliwość wykorzystanie go bezpośrednio w sypialni. Najczęściej wywoływany z przycisku umieszczonego obok łóżka w postaci prostej sceny wyłączenia światła w całym domu z wyjątkiem sypialni i ewentualnie pokoi dzieci. W bardziej rozbudowanych przypadkach scenariusz ten może uruchomić tryb ekonomicznej pracy systemu ogrzewania, opuścić rolety, zabezpieczyć instalację alarmową, a czujniki ruchu przełączyć w tryb pracy nocnej. Dzięki temu ostatniemu, nawet kiedy wstaniesz z łóżka, aby przejść do toalety – czujnik, który zazwyczaj uruchamia światło w całym korytarzu tym razem delikatnie rozświetli LED przypodłogowy.
Scenariusz Wychodzę z domu
Scenariusz wyjścia to scena szablon związany głównie z ekonomią i zabezpieczeniem budynku.
Po pierwsze ekonomia – oświetlenie zostaje wyłączone, telewizory i audio (multiroom) przechodzą do trybu uśpienia, a rolety przechodzą w tryb zarządzania ciepłem budynku. Nastawy temperatur w domu zostają obniżone, aby zmniejszyć ucieczkę ciepła przez przegrody.
Po drugie bezpieczeństwo – tak jak oświetlenie zostało wyłączone, tak po określonym czasie przechodzi do trybu symulacji obecności. Odtwarzane są zmiksowane nagrania “życia” budynku z zakresu oświetlenia i innych wybranych odbiorników elektrycznych. Zamki i alarm mogą zostać zazbrojone. System monitoruje też obciążenie budynku mocą elektryczną – jeżeli na obwodach zużycie jest zbyt duże mieszkańcy dostaną powiadomienie z przypomnieniem o odłączeniu nadmiernych obciążeń, takich jak żelazka, czajniki czy piekarniki.
Inne scenariusze
Poza wymienionymi wyżej ogranicza nas wyobraźnia i liczba zautomatyzowanych elementów domu. Scenariusz Wakacje może być rozszerzeniem wyjścia z domu, a scenariusz powrotu niemal dokładną jej odwrotnością – przywróci komfortowe nastawy temperatur, wyłączy symulację obecności. Może nie rozbroi Ci alarmu, ale rozbrojenie alarm może wywołać uruchomienie sceny powrotu.
I jeszcze sceny
W mojej prywatnej nomenklaturze scenariusz to rozbudowana scena, a sama, prosta scena zazwyczaj zbiera kilka obwodów, które mają wspólnie zareagować na zdarzenie całą grupą. Jest wiele prostych scen, które mogą ułatwić nam życie: scena czytanie ustawiające odpowiednio oświetlenie nad szezlongiem włącznie z temperaturą barwową światła dostosowaną do pory dnia, scena telewizyjna, uruchamiająca podświetlenie za telewizorem jednocześnie wygasza wszelkie obwody w pobliżu TV, aby zminimalizować efekt odbijania światła w ekranie, scena kolacja czy impreza, która zadba o przyspieszenie wymiany powietrza przez rekuperator, aby utrzymać jakość świeżego powietrza przy większej liczbie osób. Pomysłów są dziesiątki i rolą integratora systemów jest tylko zadbanie, aby programowane sceny miały sens, nie było ich przesadnie dużo i by nie wprowadzały zamieszania do życia.
Podsumowując
Sceny, scenariusze w inteligentnym domu są kluczowymi elementami, które znacząco podnoszą komfort użytkowania i mogą wpłynąć na efektywność energetyczną budynku. Dzięki nim, mieszkańcy mogą dostosowywać różne aspekty swojego otoczenia za pomocą jednego kliknięcia, co nie tylko ułatwia codzienne życie, ale również pozwala na oszczędności. Różnorodność scenariuszy, od porannych po nocne, dostosowuje się do indywidualnych potrzeb użytkowników, co czyni inteligentny dom bardziej elastycznym i przyjaznym. W miarę jak nasze życie się zmienia, możliwość personalizacji scen staje się jeszcze ważniejsza. Przemyślane wdrożenie takich rozwiązań przez integratorów systemów może stworzyć harmonijną przestrzeń, która odpowiada na potrzeby mieszkańców, wprowadzając nową jakość do codziennego funkcjonowania.